A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Finsko - Helsinky - Průvodce

Helsinky se hlavním městem staly až v roce 1812. Jsou průmyslovým centrem Finska a největším přístavem země. Helsinky vás zaujmou už na první pohled, ale kvůli místním památkám stojí rozhodně i za bližší prozkoumání. Nezapomeňte také na výlet na některý z ostrovů. Základní údaje, Informace pro turisty

Několik informací o městě

Helsinky jsou centrem nejzalidněnější, nejvíce průmyslové a nejbohatší části Finska. V roce 2000 byly (stejně jako Praha) označeny Městem kultury, což je významné ocenění.

Helsinky (finsky Helsinki a švédsky Helsingfors) mají samy o sobě okolo pěti set tisíc obyvatel, avšak s přilehlými městy (Espoo, Vantaa a Kauniainen), se kterými se v průběhu let propojily, přesahuje počet obyvatel milion dvě stě tisíc.

Informace pro turisty

* Helsinki card
* Kde najdete užitečné tipy

Helsinki card

Jestliže v Helsinkách jen nepřespáváte nebo neprojíždíte, ale chcete je co nejvíce poznat, vyplatí se vám koupit Helsinki card. Můžete využívat městskou hromadnou dopravu (která opravdu není zrovna levná - jedna cesta metrem vás vyjde asi na dvě a půl eura), ve spoustě muzeí, galerií, památkách, ale i na plavby a vyhlídkové jízdy a další budete mít vstup zdarma nebo alespoň velkou slevu.

Helsinki card zakoupíte v cestovních kancelářích, turistických a informačních centrech, v hotelech, na nádražích a všude tam, kde je prodejní místo označeno samolepkou.

Karta stojí 24 eur (na 24 hodin), 32 eur (na 48 hodin), 38 eur (na 72 hodin). Myslím si však, že karta na 24 hodin je zbytečná (karty na delší dobu se vám vyplatí), protože do spousty hlavních památek se dostanete bez placení. Proto se karta vyplatí spíše těm, kteří hodně cestují městskou hromadnou dopravou a chystají se na plavby nebo do zoo.

Kde najdete užitečné tipy

Také bych chtěla doporučit, abyste si například na letišti, v přístavu nebo na jiném turisty bohatém místě vzali ze stojanů noviny City in English (nebo samozřejmě v jiném jazyce).

Na první pohled vypadají zaměřené spíše na mladou generaci, ale jsou plné tipů na výlety, výstavy, restaurace, nákupy, party a bary, takže si vybere každá generace.

Obsahují také mapu centra s vyznačenými památkami nebo jinými zajímavostmi a doporučení, jak se tam dostat, případně kolik stojí vstup či plavba do určeného místa.

První dojem

Pokud do Helsinek-Vantaa dorazíte letadlem, první věc, která vás jistě zaujme, je, že přistáváte v hustém jehličnatém lese na poměrně malém (dalo by se říci až rodinném) letišti. Cestou do centra Helsinek (trvá asi půl hodiny) kolem sebe uvidíte lesy, občas menší pastviny a pole.

Při příjezdu do města se vám budou jistě líbit obytné domy postavené z cihel a nepřesahující výšku pěti pater. Helsinky jsou celkově město bez výškových domů, i když se tu vyskytnou ojedinělé stavby s dvanácti patry, ale to je spíše výjimka potvrzující pravidlo. Ulice jsou široké, všude je plno stromů a jiné zeleně. Občas se silnice mírně vytočí, aby objela nějakou ze skal, kterých je po celých Helsinkách opravdu hodně.

Při příjezdu trajektem budete mít Helsinky jako na dlani. Objeví se před vámi panorama celého města v čele se Senátním náměstím a katedrálou. Přístaviště trajektů je asi deset minut pěšky od historického centra.

Procházka hlavním městem Finska

* Senátní náměstí
* Katedrála Tuomiokirko
* Vládní palác
* Helsinská univerzita
* Uspenská katedrála
* Třída Esplanadi
* Mannerheimintie

Helsinská architektura je pozoruhodná – ač bylo město založeno až v roce 1550 švédským králem Gustavem Vasou I., a tudíž by se dalo říct, že architektura nebude tak zajímavá a bohatá jako na příklad v Praze, určitě je každý nakonec překvapen. Rusko i Švédsko si zde upevňovalo své pozice pomocí výstavby nových kostelů, chrámů a domů. Tím se také Helsinky liší od ostatních měst ve Finsku.

Senátní náměstí

Senaatintori –Senátní náměstí – je jedno z největších náměstí Helsinek a nachází se v blízkosti rybího trhu na pobřeží. Celé je postaveno v empírovém stylu a je ohraničeno Vládním palácem (Valtioneuvosto), Helsinskou univerzitou (Helsingin Yliopisto), Univerzitní knihovnou (Yliopiston Kirjasto). Hlavní dominantou celého náměstí je katedrála Tuomiokirko.

Katedrála Tuomiokirko

Katedrála Tuomiokirko – je zřejmě první věc, které si všimnete při příjezdu trajektem. Je opravdu úchvatná a velkolepá. Celé náměstí leží na kopci a katedrála se nachází na vyvýšeném místě na žulových schodech. Ty se často stávají místem setkání obyvatel Helsinek, a pokud je hezké počasí, často se zde vysedává až dlouho do večera, protože je zde krásný výhled na moře. Občas se zde vyskytnou i podivné existence (staří pankáči), ale nemám s nimi špatné zkušenosti. Nejlepší je nevšímat si jich.

Katedrálu navrhl (stejně jako valnou většinu budov na náměstí) německý architekt Johann Karl Ludwig Engel (1778 – 1840).

Bílá katedrála je obklopena korintskými sloupy a zakončena bílou kupolí. Ač katedrála vypadá monumentálně, interiér je velice strohý. Pokud pospícháte, můžete návštěvu interiéru katedrály s klidem na duši odložit nebo úplně vynechat. Je otevřena po celý týden (od pondělí do soboty 9–18 hod a v neděli 12–8 hod) a často se v ní pořádají koncerty vážné hudby.

Vládní palác

Vládní palác (Valtioneuvosto) – neboli budova senátu je umístěna ve východní části náměstí. V roce 1904 zde rozzlobený finský úřední zabil nenáviděného ruského generálního guvernéra Bobrikova, a stal se tak národním hrdinou.

Helsinská univerzita

Helsinská univerzita (Helsingin Yliopisto) a Univerzitní knihovna (Yliopiston Kirjasto) – jsou podle mnohých nejkrásnější výtvory architekta Engela . Knihovna se může pochlubit nejkompletnější sbírkou ruské literatury mimo ruské území.

Uspenská katedrála

Kousek za náměstím můžete narazit i na ruskou pravoslavnou Uspenskou katedrálu. Poznáte ji na první pohled – vzhledem naprosto vybočuje z jinak převažujícího empírového stylu, ve kterém jsou postaveny okolní budovy.

Třída Esplanadi a její okolí

* Prezidentský palác
* Náměstí Kauppatori
* Tržnice Kauppahalli

Třídu tvoří dvě rovnoběžné ulice Eteläesplanadi, Pohjoisesplanadi. Samotná Esplanadi je lemována spousty stromů a na každém kroku jsou příjemné kavárny. Trochu připomíná lázeňskou kolonádu. Směrem dále k centru přibývají i obchody se suvenýry a luxusním zbožím.

V polovině devatenáctého století, za dob velkých sporů mezi Finy a Švédy, byly i samotné ulice rozděleny tak jako oba národy – pokud někdo prošel po Eteläesplanadi, projevoval tím své sympatie finsky mluvící části a opačně.

Ještě než projdeme obě rovnoběžné ulice Eteläesplanadi, Pohjoisesplanadi, po cestě uvidíme Prezidentský palác a radnici. S oběma budovami je opět spjato jméno architekta Engela . Tentokrát je pouze přestavoval. U prezidentského paláce můžete také zhlédnout střídání stráží.

Náměstí Kauppatori leží přímo na nábřeží. Je plné stánků a u břehu kotví lodě, ze kterých můžete také nakupovat ryby, ovoce, zeleniny, ale i kožešiny. Uprostřed náměstí stojí kašna se sochou Havis Amandy, což je mořská víla. Při jejím odhalení vznikly různé názory na její nahotu – mnoho lidí pohoršovala.

Kousek opodál směrem k přístavu trajektů stojí Kauppahalli, což je klasicistní tržnice. Není velká, ale má příjemnou atmosféru a opravdu stojí za návštěvu.

Okolí Mannerheimintie

Mannerheimintie je asi nejrušnější silnice Helsinek a důležitá dopravní tepna.

* Hlavní nádraží
* Skalní kostel
* Hala Finlandia
* Olympijský stadion

Když dojdeme na konec Esplanadi a budeme pokračovat dále po Mannerheimintie, dojdeme k hlavnímu vlakovému nádraží. Bylo postaveno roku 1914 a je jedním z vrcholných děl architekta Eliela Saarinena. Původně mělo být nádraží více romantické, ale nakonec se Saarinen rozhodl spíše pro secesní prvky. Je to jistá obdoba secese, ale v severském podání – často se také proto tomuto stylu říká severská secese. Není tak zdobná ani barevná jako česká a spíše než hravost vyjadřuje jakousi serióznost.

Jako zapadlý se nám jeví kostel Temppeliaukio kirkko (Skalní kostel). Určitě stojí za návštěvu, protože něco podobného jen tak asi už neuvidíte.

Příběh kostela začíná v šedesátých letech dvacátého století, kdy byla vyhlášena veřejná soutěž na návrh kostela. Byl v tom ale malý zádrhel – místo pro něj určené bylo dosti skalnaté. Návrhy postavit kostel na skále, nebo ji naopak vystřílet se architektům a zároveň manželům Timovi a Tuomi Suomalainenovým zdály dosti fádní, a proto se rozhodli pro neobvyklé řešení – kostel do skály přímo zasadit. Do skály byla tedy vystřelena díra kruhovitého půdorysu a skála nebyla nijak dále víc upravována, pouze se zakryla střechou z kombinace mědi a skla. Na některých místech dokonce ze zdí prýští voda.

Mnohým lidem se nelíbí – je podle nich až příliš moderní, ale pokud se nad touto stavbou více zamyslíte, zjistíte, že vystihuje dnešní Finy, a začnete ji vidět v úplně jiném světle.

Hala Finlandia stojí na Mannerheimintii u Töölönlahti. Je obklopena parkem a jezerem, v němž se krásně zrcadlí. Byla navrhnuta slavným architektem a designérem Alvarem Aaltem . Jako u Skalního kostela se zde snoubí moderní architektura a drsnou finskou přírodou.

Dále od centra narazíme na Olympijský stadion, na kterém v roce 1952 zazářil božský Emil Zátopek a Dana Zátopková. Nad stadionem se tyčí vysoká věž, ze které je úžasný výhled na Helsinky.

====Ostrovy

Soumenlinna

Na osmi ostrovech a ploše asi 80 ha se rozkládá pevnost vystavěná okolo roku 1748 Švédy. Sloužila k obraně Helsinek proti útokům z moře. Byla vybudována v době, kdy obranná pevnost Hamina v Turku ztratila smysl po uzavření švédsko-ruského míru.

Je zde přes sto kanónů, okolo tří set budov a obrané zdi měří osm kilometrů. Pro případ nouze byl vybudován tunel, který vede na pevninu. Také zde najdete typické severské dřevěné barevné domečky, školu, kostel, knihovnu, muzea, restaurace a kiosky, ale i hostel. Somenlinna byla v roce 1991 zapsána na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO, a je tak jednou ze sedmi finských památek na seznamu.

Na pevnost se dostanete trajektem z přístavu nedaleko Kauppatori asi za dvě eura.

Korkeasaari

Na ostrově je nejseverněji položená zoologická zahrada na světě. Dostanete se sem buď trajektem z téhož místa jako na Suomenlinnu, nebo metrem na stanici Kulosaari a pak pěšky. Trajekt stojí asi pět euro, ale je v něm zahrnuta i vstupenka do ZOO a zpáteční cesta. Pokud by se vám nepodařilo se během svých cest po Finsku setkat se zdejšími zvířaty (soby, losy a jiné), zde se vám to jistě podaří.

Pohled na Helsinky (nahrál: admin)
Pohled na Helsinky
Helsinky (nahrál: admin)
Helsinky
Senátní náměstí (nahrál: admin)
Senátní náměstí
Katedrala panny marie - stoji za to si tuto budovu prohlednout (nahrál: Vlastimil)
Katedrala panny marie - stoji za to si tuto budovu prohlednout
cirkevni stanek - vne teto budovy se nachazeji impozantni varhany (nahrál: Vlastimil)
cirkevni stanek - vne teto budovy se nachazeji impozantni varhany
muzeum (nahrál: Vlastimil)
muzeum
dum ve meste (nahrál: Vlastimil)
dum ve meste
cirkevni budova - primo nad mestem,na kopecku stoji tato budova,jako majak cirkve. (nahrál: Vlastimil)
cirkevni budova - primo nad mestem,na kopecku stoji tato budova,jako majak cirkve.
připlutí do Helsinek - Luteránský dóm a ruský ortodoxní chrám USPENSKIKATEDRALEN (nahrál: Petra Lecová)
připlutí do Helsinek - Luteránský dóm a ruský ortodoxní chrám USPENSKIKATEDRALEN
Luteránský dóm - stavba probíhala v l.1831-1840 (nahrál: Petra Lecová)
Luteránský dóm - stavba probíhala v l.1831-1840
varhany (nahrál: Petra Lecová)
varhany
Vlakové nádraží - Hlavní vlakové nádraží-žulová budova dokončena r.1919,architekt Eliel Saarinen (nahrál: Petra Lecová)
Vlakové nádraží - Hlavní vlakové nádraží-žulová budova dokončena r.1919,architekt Eliel Saarinen
Prezidentský palác - Prezidentský palác-postaven v l.1814-1818,sídlem prezidenta od r.1918 (nahrál: Petra Lecová)
Prezidentský palác - Prezidentský palác-postaven v l.1814-1818,sídlem prezidenta od r.1918

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
REKLAMA

Články odjinud